leke cikarma yontem

Leke Çıkarma Yöntemleri

Leke Nasıl Cıkarılır

Leke çıkarma yöntemlerine karar verilmesinden önce kumaşın yada yüzeylerin kalitesine veya yapısına bakılmaktadır. Hangi kumaş yada hangi yüzey nasıl bir leke çıkarma yöntemini kaldırabilir bu konuya yüzeylerin yıpranmaması esas alınarak karar verilir.

Hızlı müdahale

leke cikarma teknikleri

leke cikarma teknikleri

Bir kumaşın kirlenmesine hızlı müdahale etmek çok önemlidir. Lekeli bölge tuzlu suya bastırılırsa lekenin oldukça kolay bir şekilde kumaştan ayrılması sağlanır. Çamaşır makinasına kumaş atılana kadar ıslak kalması da lekenin daha iyi çıkması açısından önem arz eder.

Proteinli Lekelerin Çıkarılması

Hızlı bir müdahale ile yalnızca soğuk su kullanarak süt, et suyu, kan ve yumurta gibi protein içerikli maddeler kumaştan başarılı bir şekilde çıkarılabilir. Sıcak su tercihi lekenin kumaşa daha iyi tutunmasına neden olacağından suyun soğukluğu lekeyi çıkarmaya dair daha da etkilidir. Eğer hala lekeye müdahale gecikmiş ise yine soğuk su ile kumaş yıkanmalı ve oksijenli suda bir süre bekletilmelidir. Oksijenli su doğal bir ağartıcı olmasıyla bilinir.

Sirke İle Leke Çıkarma

Protein lekesi için hiç uygun bir temizlik maddesi değildir. Meyve lekeleri üzerinde müthiş bir etkiye sahiptir. Sirkeli suda bir gece bekletilen lekeli kumaşlarda lekeler kendi kendine kaybolmaktadır. Terlemeden kalan lekeler içinde bu yöntem önerilmektedir.

Yağ Lekesi Çıkarma Yöntemi

Yağ lekelerinde en önemli uygulama sıcak su kullanımıdır. Suyun sıcaklığı ne kadar yüksek olursa lekenin çıkmasıda o derece mümkündür. Elbette söz konusu kumaşa bulaşan yağ lekesi ise kumaşın kaldırabileceği ölçüde sıcaklık ayarlanmalıdır. Yüksek sıcaklık karşısında kumaşın yapısında bozulmalar meydana gelecekse sirke ve karbonat karışımı lekeli bölgeye sürülmeli ve çitileme yapılmalıdır. Eğer leke çok inatçı ise izopropil alkol kullanılarak lekeye uygulanmalı ve yarım saat beklemenin ardından durulama yapılamlıdır.

Leke Çıkarmada Güneş Işığı Yöntemi

Açık renkli kumaşlardaki lekeler nasıl çıkar sorusunun cevabı hiç şüphesiz güneş ışığıdır. Eski zamanlarda yoğunlukla yapılan bu uygulamada başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Lekeye bir miktar sirke dökülerek kumaşın güneş ışığının etkisine bırakılması bir müddet sonra lekenin kaybolmasını sağlayacaktır.

Powered by EvrenselPanel

sesli chat

sesli sohbet

mobil sohbet

kamerali chat